parazity v našom ľudskom tele b

Parazity v našom ľudskom tele

Prevencia

Máme pre Vás prehľad najviac vyskytujúcich sa parazitov v ľudskom tele. Aké sú príznaky parazitov v tele človeka? Chudnutie a bolesť brucha pri jedení surového mäsa s domácich zvierat, diviny alebo z neupravenej zeleniny a ovocia. Parazity v tele májú aj dlhodobé následky.

Mrľa

Mrľu môžete dostáť z neumytej zeleniny a ovocia. Najčastejšie sa vyskytuje u deti od 5 až 10 rokov, ale liečiť sa musí celá rodina. V ľudskom tele sa nachádza v slepom a hrubom čreve. Veľkosť mrle je do 1 cm a v noci sa samičky nachádzajú v konečníku, kde nakladú vajíčka.  Dotykom ruky detí sa potom ďalej šíri parazit.

Hlísta

Z ošípanej alebo diviaka môžete dostať fekálnou formou. Zasa ide o nedostatočnú hygienu a neupravenú stravu.  Hlísta prežíva hlavne v tenkom čreve.  Dospelá hlísta meria do 9 cm a rada sa prechádza žlčovými cestami do pankreasu. Pri ochorení dieťaťa sa musí preliečiť celá rodina v karanténe. Pri mrľach a hlístach musíme zabezpečovať dezinfekciu a neustále pranie pri vysokej teplote.

Svalovec

Svalovec je parazitný červ, ktorý prežíva v jednom hostiteľovi. Larvy vedia prežiť v mäse diviaka, medveďa alebo ošípanej aj v zmrazenom stave.  Nakaziť sa môžeme z málo tepelne upraveného mäsa. Po zjedení nakazeného mäsa sa svalovec presunie zo žalúdka do čreva.  V čreve sa vyvinú a samička nakladie vajíčka.  Vyvinuté larvy sa lymfatickým a krvným obehom dostávajú do svalstva. Larvy poškodzujú svalové vlákna a spôsobujú svalový zápal hlavne v končatinách, brušné a očné svaly, jazyk a sánky. Medzi parazity v tele je svalovec najhorší.

Pásomnica

Pásomnice sú parazitné červy, ktoré rovnako ako svalovce sa prenášajú do ľudského tela surovým alebo tepelne neupraveným mäsom. Napríklad špecialitou známou ako biftek z nakazeného zvieraťa. Poznáme veľa druhou pásomnice z hovädzieho, bravčového alebo rybieho mäsa. Pásomnica prežíva v čreve a dorastá až do 10 metrov. Parazit je hermafrodit, preto si oplodňuje vajíčka sám, ktoré sa potom vylučujú stolicou.  Príznaky ochorenia sú hnačky, nafukovanie a bolesť brucha. Najhoršia je migrácia pásomnice do srdca, mozgu alebo oči, kde môže poškodzovať orgány. Proti všetkým parazitom v ľudskom tele vieme bojovať dezinfekciou potravín, rúk a dobrou tepelnou úpravou potravín.