bioderma 1

Zaujímavé fakty o včeľom mede

Partner Prevencia

Včelí med je sladká, zlatistá lepkavá tekutina, ktorá je zdravou náhradou cukru. Ide o najznámejší, ale nie jediný produkt včiel medonosných. V mede nájdete asi všetky živiny, ktoré potrebujeme pre zdravie. Med pozná ľudstvo už tisíce rokov, vie sa veľa o jeho priaznivom vplyve na organizmus aj pleť stál sa ale nájde pár faktov, ktoré vás môžu prekvapiť.

Med sa nepokazí

Najstaršie zmienky o zbere medu pochádzajú z 8000 rokov starých záznamov. Ide len o zmienku. Najstarší med, ktorý sa podarilo objaviť má 3 000 rokov. Našiel sa v hrobke egyptského kráľa Tuta. Tento med je stále jedlí.

Ešte starší med sa podarilo objaviť v Gruzínsku v hrobke náčelníka (alebo vodcu). Tento med má pravdepodobne 4 300 rokov A použil sa na zabalzamovanie lesných plodov. Zaujímavé je, že med ochránil farbu aj chuť plodov, vyzerali ako čerstvo natrhané a mali aj svoju typickú vôňu.

Časom ale med stráca živiny. Čím je starší tým menej ich obsahuje. Napriek tomu ho môžete konzumovať. Kryštalizovaný med nie je pokazený. Stačí ak pohár s medom vložíte do teplej vody a med získa behom pár hodín tekutú formu. Dajte si ale pozor na teplotu. Ak chcete v mede uchovať všetky výživné látky nemala by jeho teplota presiahnuť 45°C.

Hojenie rán

Med obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a zlúčenín, ktoré sú prospešné pre zdravie organizmu. Môže vám pomôcť ale aj s hojením rán na koži. Včelí med má antibakteriálne a protiplesňové účinky, obsahuje peroxid vodíka a zrýchľuje hojenie.

Povráva sa, že med hojí rany bez jaziev. Úplné pravda to nie je. Či jazvu budete mať alebo nie, záleží od hĺbky rany. Pravdou ale je, že med podporuje tvorbu tkaniva a keďže obsahuje množstvo živín môže hojenie rany zrýchliť a zlepšiť stav jazvy. Ak vás trápia jazvy po akné môžu vám medové masky a zábaly s nimi pomôcť.

Vďaka antibakteriálnym účinkom je med aj ideálnym prostriedkom proti akné. Ničí baktérie, ktoré akné spôsobujú, udržuje pleť čistú a dodáva jej potrebné živiny.

Vhodný pre alergikov

Med môže pomôcť pri liečbe sezónnych alergií. Tu si ale dajte pozor. Ľuďom s alergiami môže pomôcť len lokálny med. Jedna čajová lyžička medu denne môže pomôcť vybudovať imunitu voči rastlinám, ktoré u vás alergiu vyvolávajú. Zo začiatku užívajte med naozaj opatrne a po troške.