prírodna medicína b

Prírodná medicína

Zdravie

Prírodná medicína ma svoje tradície ešte pred modernou medicínou. Máme veľa prírodnej medicíny na Slovensku, ktorá môže slúžiť na liečenie hlavne začínajúcich príznakov ochorenia. Do prírodej medicíny môžeme zaradiť repík lekársky a rumanček právy, mäta pieporná a lipa malolistá.

Prírodné doplnky výživy

Prírodne doplnky výživy sa používajú pri príznakoch ako únava, bolesť hlavy, nachladnutie, pocit ťažkých nôh a podobne. Používajú sa aj na prevenciu proti ochoreniu v miestnosti, práci medzi chorými ľuďmi. Prírodne doplnky výživy majú veľký efekt pri dlhodobom užívaní.  Môžu byť podávane vo forme tabliet, kvapiek alebo nápojov.

Slovenská prírodná medicína

Nesmieme zabudnúť na liečivé účinky našej zeleniny a ovocia. V článku sa budeme zaoberať hlavne s liečivými bylinkami ako mäta pieporná, rumanček kamilkový, lipa malolistá, ľubovník bodkovaný, repík lekársky a borievka obyčajná.

Repík lekársky

Repík lekársky ma liečivé účinky pre hnisavé rany a vyrážky, poranenie, popáleniny a rôzne ekzémy. Pomáha pri zápalových a kĺbových ochoreniach, poruchy pečene a močových ciest, tráviacej sústavy.  Repík lekársky v súčasnosti nie je ešte celkovo preskúmaný a vyhodnotený. Využívajú sa listy a vňať ako prírodná medicína.

Rumanček pravý

Rumanček pravý využíva kvety ako prírodnú medicínu.  Slovensko je veľký pestovateľ, vývozca rumančeka  a liečivých rastlín. Pomáha na ochorenie nechutenstva, tráviaceho ústrojenstva, proti zápalom dýchacích ciest, hemoroidom, choroby žalúdka a čriev, zápaly sliznice oči.

Mäta pieporná

Mäta pieporná sa odporúča na povzbudenie, choroby čriev, zápaly ústnej sliznice, tráviace ťažkosti, poruchy pečene a obličiek. Podporujúci mentol zabezpečuje nervovú sústave, kde znižuje pocit chladu. Patrí medzi pestované liečivé rastliny na Slovensku.

Lipa malolistá

Lipa malolistá ako symbol všetkých stromov na Slovensku. Suché listy sa používajú na liečivé účinky.  Známe sú na zníženie krvného tlaku, zužujú cievy, uľahčujú vykašlávanie a odhlieňovanie, liečba zápalov, podpora chuti do jedla a liečivé kúpele. Lipa malolistá je veľmi dôležitá pre včelárov. Med z lipy má výbornú chuť a liečivé vlastnosti.