Vonkajšie parazity v domácnosti

vonkajšie parazity v domácnosti

Blcha ľudská a voš detská patria medzi najčastejšie parazity na ľudskom tele.  Parazitujú na ľudskej krvi a jednoducho prežívajú na ľudskej pokožke.

Voš detská

Inak nazývaná aj voš hlavová alebo vlasová žije hostiteľovi vo vlasoch. Voš detská je veľká asi 2 až 4 milimetre a dospelá samička nakladie denne 4 vajíčka, mesačne cca 120 vajíčok. Vajíčka sa nazývajú hnidy a sú pevné zabezpečené pri korienku vlasov. Vši sa rozmnožujú extrémne rýchlo pokiaľ hostiteľ človek ponúka skvelé podmienky. Z larvy sa voš premení za zhruba 18 dní.

Prípravky a šampóny na vší

...

Hneď po zistení vší na vlasoch nášho dieťaťa musíme konať! Zakúpiť prípravok alebo šampón na odstránenie vší a hníd. V lekárni je množstvo druhov prípravkou na výber. Vieme Vám odporučiť dva prípravky na odstránenie vši.  Prvý je Predátor Parazit pri výskyte vší a hníd šampón 100 ml + sérum 100 ml 2+1 a druhý je Liquido Radical 125 ml + hrebienok + čiapka. Prípravky sú znázornené na obrázku.

...

Blcha ľudská

Nepríjemná blcha je veľmi parazitujúci hmyz.  Rôzne druhy bĺch si pochutnávajú na krvi vtákov, hlodavcov a väčších cicavcov.  Ľudská krv patrí medzi obľúbene hlavne blche ľudskej.  Blcha dorastá do veľkosti 1 až 4 milimetre podľa druhu.  Neobľúbený hmyz má farbu čiernu alebo tmavo hnedú.  Telo blchy je po bokoch sploštené, aby sa vedela po pokožke a hlave lepšie pohybovať.  Blcha kladie 300 až 450 vajíčok, hlavne na telo človeka. Blcha sa vyvíja v štyroch štádiách ako vajíčko, larva, kukla a dospelí jedinec.  Blchu ľudskú si ľudia vyšľachtili z blchy psa a mačky nedostatočnou hygienou, životnými podmienkami.

Prenos ochorení a blchy

Blchy vysávajú viac krvi ako potrebujú, preto často môžu prenášať rôzne choroby. Po štípancoch bĺch zostáva červená bodka, ktorá mierna pripuchne a nepríjemné svrbí.  Blcha väčšinou spraví 2 až 4 štípance vedľa seba.  Blchy môžu prenášať kožné a zápalové ochorenia, nebezpečnú lymskú boreliózu a meningitídu. Pri zistení blchy v domácnosti musíte okamžite použiť dezinfekčné prostriedky na ničenie krv sajúcich parazitov.  Odporúčame  Protect sprej proti plošticiam a blchám 500 ml.

Protect sprej proti plošticiam a blchám 500 ml

Pokračovať v čítaní

Vitamíny pre ľudské telo

vitamíny pre naše telo

Zdravý životný štýl a vyvážená strava napomáhajú našej imunite. Pri zdravom živote nesmieme zabúdať na dostatočný prísun tekutín, vitamínov a rekreačný šport. Najhlavnejší pre imunitu je vitamín C, D a zinok. Imunita a obranyschopnosť je dôležitá pre náš organizmus. Chráni ľudské telo proti vírusom, parazitom a baktériám.

Vitamín C

Najpoužívanejší a najznámejší je vitamín C pre imunitu ľudského tela. Zvyšuje a posilňuje organizmus proti chrípke a prechladnutiu. Vitamín C zabezpečuje biele krvinky, ktoré bojujú hlavne proti chorobám. Telo si vitamín nedokáže vyprodukovať samo. Potrebuje každý deň prísun vitamínu C v určených dávkach. Najviac vitamínu obsahuje ovocie a zelenina.

Zinok

Do skupiny vitamínov som zaradil minerál zinok. Kombináciou vitamínov C, D a zinku dosiahneme maximálnu odolnosť organizmu. Zinok patrí do skupiny minerálov, ktoré potrebujeme na zabezpečenie organizmu. Pestrá a kvalitná strava nám dodáva dostatok minerálov. Pri nedostatku minerál dopĺňame vitamínovými doplnkami.  Zinok je potrebný podávať počas tehotenstva a vývoja detí.

Vitamín D

Najviac vitamínu D prirodzenej forme vieme získať zo slnečných lúčov. Vitamín zabezpečuje a napomáha zdravým kostiam v tele človeka. Napomáha vstrebávaniu vápnika, fosfátu a horčíka v tenkom čreve. Významne vplýva na hladinu minerálov v krvi a reguluje bunkový rast.

Vitamín A

Hlavný a dôležitý vitamín na vývoj, rast a funkčnosť tkanív v tele človeka. Vitamín A zohráva dôležitú úlohu aj pre zrak, dýchaciu a tráviacu sústavu.  Prospešný je pre vlasy a pokožku. Najviac vitamínu A sa nachádza v ovocí a zelenine.  Napríklad v mrkve, brokolici a špenáte.

Vitamín B1

Vitamín B1 nazývaný ako tiamín. Má veľký význam pre srdce a nervový systém, zabezpečuje energetickú premenu v bunkách. Prirodzená a zdravá strava obsahuje dostatok vitamínu B1.  Hlavne suroviny pre B1 sú mäso a mliečne výrobky, zelenina. Nedostatok vitamínu môže sprevádzať slabosť, pocit citlivých končatín a brnenie.

Na trhu je veľa vitamínových doplnkov pre vitamín C, D, A, B1 a zinku v požadovanom množstve a kvalite.

Pokračovať v čítaní

Parazity v našom ľudskom tele

parazity v ludskom tele

Máme pre Vás prehľad najviac vyskytujúcich sa parazitov v ľudskom tele. Aké sú príznaky parazitov v tele človeka? Chudnutie a bolesť brucha pri jedení surového mäsa s domácich zvierat, diviny alebo z neupravenej zeleniny a ovocia. Parazity v tele májú aj dlhodobé následky.

Mrľa

Mrľu môžete dostáť z neumytej zeleniny a ovocia. Najčastejšie sa vyskytuje u deti od 5 až 10 rokov, ale liečiť sa musí celá rodina. V ľudskom tele sa nachádza v slepom a hrubom čreve. Veľkosť mrle je do 1 cm a v noci sa samičky nachádzajú v konečníku, kde nakladú vajíčka.  Dotykom ruky detí sa potom ďalej šíri parazit.

Hlísta

Z ošípanej alebo diviaka môžete dostať fekálnou formou. Zasa ide o nedostatočnú hygienu a neupravenú stravu.  Hlísta prežíva hlavne v tenkom čreve.  Dospelá hlísta meria do 9 cm a rada sa prechádza žlčovými cestami do pankreasu. Pri ochorení dieťaťa sa musí preliečiť celá rodina v karanténe. Pri mrľach a hlístach musíme zabezpečovať dezinfekciu a neustále pranie pri vysokej teplote.

Svalovec

Svalovec je parazitný červ, ktorý prežíva v jednom hostiteľovi. Larvy vedia prežiť v mäse diviaka, medveďa alebo ošípanej aj v zmrazenom stave.  Nakaziť sa môžeme z málo tepelne upraveného mäsa. Po zjedení nakazeného mäsa sa svalovec presunie zo žalúdka do čreva.  V čreve sa vyvinú a samička nakladie vajíčka.  Vyvinuté larvy sa lymfatickým a krvným obehom dostávajú do svalstva. Larvy poškodzujú svalové vlákna a spôsobujú svalový zápal hlavne v končatinách, brušné a očné svaly, jazyk a sánky. Medzi parazity v tele je svalovec najhorší.

Pásomnica

Pásomnice sú parazitné červy, ktoré rovnako ako svalovce sa prenášajú do ľudského tela surovým alebo tepelne neupraveným mäsom. Napríklad špecialitou známou ako biftek z nakazeného zvieraťa. Poznáme veľa druhou pásomnice z hovädzieho, bravčového alebo rybieho mäsa. Pásomnica prežíva v čreve a dorastá až do 10 metrov. Parazit je hermafrodit, preto si oplodňuje vajíčka sám, ktoré sa potom vylučujú stolicou.  Príznaky ochorenia sú hnačky, nafukovanie a bolesť brucha. Najhoršia je migrácia pásomnice do srdca, mozgu alebo oči, kde môže poškodzovať orgány. Proti všetkým parazitom v ľudskom tele vieme bojovať dezinfekciou potravín, rúk a dobrou tepelnou úpravou potravín.

Pokračovať v čítaní

Prírodná medicína

prírodna medicína

Prírodná medicína ma svoje tradície ešte pred modernou medicínou. Máme veľa prírodnej medicíny na Slovensku, ktorá môže slúžiť na liečenie hlavne začínajúcich príznakov ochorenia. Do prírodej medicíny môžeme zaradiť repík lekársky a rumanček právy, mäta pieporná a lipa malolistá.

Prírodné doplnky výživy

Prírodne doplnky výživy sa používajú pri príznakoch ako únava, bolesť hlavy, nachladnutie, pocit ťažkých nôh a podobne. Používajú sa aj na prevenciu proti ochoreniu v miestnosti, práci medzi chorými ľuďmi. Prírodne doplnky výživy majú veľký efekt pri dlhodobom užívaní.  Môžu byť podávane vo forme tabliet, kvapiek alebo nápojov.

Slovenská prírodná medicína

Nesmieme zabudnúť na liečivé účinky našej zeleniny a ovocia. V článku sa budeme zaoberať hlavne s liečivými bylinkami ako mäta pieporná, rumanček kamilkový, lipa malolistá, ľubovník bodkovaný, repík lekársky a borievka obyčajná.

Repík lekársky

Repík lekársky ma liečivé účinky pre hnisavé rany a vyrážky, poranenie, popáleniny a rôzne ekzémy. Pomáha pri zápalových a kĺbových ochoreniach, poruchy pečene a močových ciest, tráviacej sústavy.  Repík lekársky v súčasnosti nie je ešte celkovo preskúmaný a vyhodnotený. Využívajú sa listy a vňať ako prírodná medicína.

Rumanček pravý

Rumanček pravý využíva kvety ako prírodnú medicínu.  Slovensko je veľký pestovateľ, vývozca rumančeka  a liečivých rastlín. Pomáha na ochorenie nechutenstva, tráviaceho ústrojenstva, proti zápalom dýchacích ciest, hemoroidom, choroby žalúdka a čriev, zápaly sliznice oči.

Mäta pieporná

Mäta pieporná sa odporúča na povzbudenie, choroby čriev, zápaly ústnej sliznice, tráviace ťažkosti, poruchy pečene a obličiek. Podporujúci mentol zabezpečuje nervovú sústave, kde znižuje pocit chladu. Patrí medzi pestované liečivé rastliny na Slovensku.

Lipa malolistá

Lipa malolistá ako symbol všetkých stromov na Slovensku. Suché listy sa používajú na liečivé účinky.  Známe sú na zníženie krvného tlaku, zužujú cievy, uľahčujú vykašlávanie a odhlieňovanie, liečba zápalov, podpora chuti do jedla a liečivé kúpele. Lipa malolistá je veľmi dôležitá pre včelárov. Med z lipy má výbornú chuť a liečivé vlastnosti.

Pokračovať v čítaní

Výživové doplnky

vyzivovy doplnok

Súčasťou výživových doplnkov sú vitamíny a minerály, dodávajú organizmu potrebné živiny, majú priaznivý účinok na zdravotný stav. Výživové doplnky neobsahujú omamné a psychotropné látky, slúžia len na doplnenie prirodzenej stravy.

Prevencia proti chorobám

Existuje kvantum výživových doplnkov pre gastrointestinálny trakt, kardiovaskulárny, dýchací a nervový systém. Sú dostupné vo všetkých lekárňach a e-shopov zameraných na zdravie. Choroby kardiovaskulárneho systému, ochorenia srdca a ciev, zaraďujeme k najčastejším ochoreniam vyžadujúce hospitalizáciu. Dôležitým vitamínom podporujúci krvnú cirkuláciu s významnými preventívnymi účinkami je vitamín E, vhodný aj pri samoliečbe. Vitamín E vlastne tokoferol je rozpustný v tukoch a ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, súčasne napomáha spomaľovať starnutie buniek. Prípravky s vitamínom C povzbudzujú imunitu a pomáhajú telu bojovať pri prechladnutí a chrípke. Výborným zdrojom vitamínu C je ovocie a zelenina. Predáva sa v podobe šumivých tabliet a kapsulí, ale aj kvapiek určeným kojencom a malým deťom. Ako doplnok stravy gastrointestinálneho traktu skúste prírodný extrakt kapusty s vysokým obsahom vitamínu U, ktorý prispieva k správnej funkcii tráviaceho traktu. Je voľne dostupný v 60 ks balení tabliet s dávkovaním 1-krát denne počas jedla.

Alternatíva výživových doplnkov

Alternatívou, sirup púpavy lekárskej, prispieva k detoxikácii organizmu. Podporuje sekréciu žalúdočných štiav, určený pre deti od 3 rokov. Prípravok z prírodnej substancie melatonínu nazývaný aj hormón spánku chráni mozog pred zápalom, pomáha imunitnému systému v boji s infekciami a zlepšuje kvalitu spánku. Nízka hladina melatonínu sa prejavuje nespavosťou. Predáva sa vo forme šumivých tabliet. Okrem klasických výživových doplnkov poznáme aj produkty na podporu plodnosti. Výživový doplnok pri plánovaní gravidity zabezpečuje reguláciu hormonálnej činnosti. Ďalej poznáme aj doplnky určené pre onkopacientov, ktoré podporujú imunitu. Výživové doplnky sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Posilňujú zdravie a sú prevenciou pred mnohými ochoreniami. 

Pokračovať v čítaní

Med zázrak zdravia

med

Medu sme pridali veľa rôznych názvov a prezývok podľa jeho vynikajúceho účinku na zdravie.  Môžeme med nazvať zázrak zdravia, dar od prírody a všetko pre liečivé účinky.

Účinky medu na zdravie

Najlepší med získavajú včely s nektára kvetov rastlín a stromov. Medzi najhlavnejšie účinky medu patria zlepšovanie imunity človeka, predchádza vírusovým ochoreniam, protizápalové účinky, podporuje chuť do jedla a trávenie, napomáha srdcu, migréne a nervovému systému, čistí pleť a dodáva energiu. Samozrejme med ma ešte mnoho blahodarných vlastností a účinkov. Denne by mal človek zjesť 2 až 4 malé lyžice medu. Čo sa nachádza v mede? Voda, fruktóza-ovocný cukor, glukóza – hroznový cukor, vitamíny C, D, H, K, E, P a B1 až B6, minerálne látky a stopové prvky ako železo, zinok, vápnik, draslík, sodík, horčík, fosfor, jód a meď.

Rozdelenie medov

Medy môžeme rozdeliť na agátový, gaštanový, horský, jedľový, lesný, lipový, repkový a tymianový. Najvyhľadávanejší je určite lesný med obsahuje nektár s lesných plodov a lúk.  Ďalšou dôležitou úlohou je určovanie pravosti a kvalita medu. Je jasné, že nie je med ako med. Poslednej dobe sa predávajú obrovské množstva medov za veľmi nízku cena. Ceny sú tak nízke, že slovenskí včelári nie sú schopný med predávať za rovnakú cenu.

Kvalita medu

Pravdepodobne kvalita medu, ktorý sa predáva vo veľkom je veľmi nízka. Niektorý výrobca lacných medov priznávajú dovoz medu z Mexika, Ukrajiny, Venezuela, Brazília a podobne. Medové laboratórium Slovenskej akadémie vied si overilo pravosť a kvalitu 43 medov. Výsledky testu boli zarážajúce, lebo len sedem medov prešlo antibakteriálnym testom. Až 40 percent medov mali vlastnosti upravovania a miešania. Dokonca 17 vzoriek medu malo vlastnosti sirupu a cukrovej zložky.  Všetky nekvalitne a upravované produkty sa nemusia nazývať medom. Najviac zarážajúce je, že med patrí medzi najčastejšie riedené  a upravované produkty. Čo nám kupujúcim pomôže pri kupovaní kvalitného medu? Kupovať len od overených výrobcov, poctivých včelárov, ktorý celý život pracujú s včelami.

Pokračovať v čítaní

Delfínoterapia

delfiny

Delfínoterapia, druh zooterapie a hydroterapie, pacient je v úzkom spojení s morskými cicavcami z čeľade delfínovité. Základom efektívneho terapeutického a rehabilitačného cvičenia je plávanie a hranie sa postihnutých jednotlivcov s delfínmi.

Ultrazvuk delfínom

Ultrazvuk emitovaný delfínom pozitívne ovplyvňuje neurobiologický a endokrinný systém. Asistovaná delfínoterapia sa prehĺbila v polovici 20. storočia antropologičkou Betsy Smith. Terapia poskytuje pomoc ľuďom s epilepsiou či dyslexiou. Delfínoterapia sa uskutočňuje za prítomnosti terapeuta, ktorý dohliada na dodržiavanie cieľov terapie. Plávanie s delfínom prebieha väčšinou 10 až 30 minút. Pobozkanie delfína alebo tanec s delfínom zaraďujeme k obľúbeným trikom.

Urýchlenie poškodených buniek v mozgu

Terapia urýchľuje regeneráciu poškodených buniek v mozgu. Samici pri pôrode pomáhajú ďalšie dva delfíny, sprevádzajú novorodenca k vodnej hladine. Rovnakým spôsobom poskytujú pomoc aj jednotlivcovi, ktorý je postihnutý mozgovou obrnou, mentálnou retardáciou či Downovým syndrómom. Delfínoterapia je finančne náročná.

Delfín skákavý

Samotný delfín skákavý, morský cicavec z čeľade delfínovité, meria v priemere 2 metre a jeho hmotnosť sa pohybuje od 200 do 300 kilogramov. Dokáže vyskočiť do výšky 3 až 4 metrov a pláva rýchlosť 35 až 40 kilometrov za hodinu. Vyskytuje sa v Stredozemnom mori a Čiernom mori.

Delfín obyčajný

Delfín obyčajný v porovnaní s delfínom skákavým váži len 80 kilogramov. Pár zaujímavostí. Telo delfína je anatomicky prispôsobené životu vo vode, čomu zodpovedá výborne vyvinutý mozog, počas odpočívania dokážu vypnúť jednu polovicu mozgu. Prostredníctvom rôznych zvukov komunikujú vo vlastnom jazyku, najinteligentnejšie živočíchy na svete. Delfíny sú schopné vyjadriť pocity aj cítiť odpor, žiarlivosť a lásku. Výbornú navigáciu im umožňuje sluch. Pomocou chuťových pohárikov rozlišujú rôzne druhy chute. Dobre trénovateľné. Zásluhou delfínoterapie je znížená agresivita, posilnenie komunikačných schopností a dlhšie udržanie pozornosti. Vplyvom alternatívnych terapií pacienti prechádzajú obrovskou zmenou a pociťujú radosť.

Pokračovať v čítaní

Genetika

genetika

Genetika je disciplína biológie, skúmajúca dedičnosť a premenlivosť. Johann Gregor Mendel, zakladateľ genetiky, krížením hrachových sadeníc vytvoril súhrn zákonov o dedičnosti. Všetky typy buniek obsahujú genetickú informáciu, nevyhnutnú pre zachovanie biodiverzity na Zemi.

Genetické informácie

Nositeľom genetickej informácie u prokaryotických (prvojadrových) a eukaryotických organizmoch je bunkové jadro, nie vždy obalené dvojitou jadrovou membránou (karyolémou). Pri nebunkových organizmoch je genetická informácia obsiahnutá v jednej molekule nukleovej kyseliny. V rámci nukleovej kyseliny rozoznávame RNA vírusy (zvyčajne rastlinné) a DNA vírusy (väčšinou živočíšne). V genetike sa často používa kvantita odborných pojmov.

Gén organizmu

Príkladom je aj gén, ktorý je základnou jednotkou genetickej informácie. Súbor všetkých génov organizmu tvorí genóm bunky, skladajúc sa z jadrovej, mitochondriálnej a chloroplastovej zložky. Jadrová zložka (DNA) je súčasťou chromatínu, z ktorého sa počas bunkového delenia formujú chromozómy. Homologické chromozómy sa v telových (somatických) bunkách nachádzajú v páre, zatiaľ čo v pohlavných bunkách sa nachádza polovičný počet chromozómov. Pohlavné chromozómy sa nazývajú aj sexozómy či gonozómy. Alela, konkrétna forma génu, sa môže nachádzať len na jednom mieste chromozómu, určuje farbu kvetu hrachu, vyskytuje sa vo viacerých farbách, napríklad alela pre červenú a bielu farbu. Rozlišujeme dominantnú a recesívnu alelu. Konkrétne miesto na chromozóme sa nazýva lokus.

Genetika zvlážnosti

Fenotyp, súbor všetkých znakov organizmu, je podmienený genotypom, súborom alel jednej bunky. Zvláštnosťou genetiky sú práve genetické mutácie (aberácie), ktoré sa prenášajú z rodičov na potomkov. Poznáme aj genómové mutácie, príkladom ktorých je Downov syndróm, prejavujúci sa zníženou inteligenciou a nižším vzrastom. Ďalšou genómovou mutáciou je Edwardsov syndróm, pre ktorý je príznačná mentálna retardácia a srdcové chyby s ťažkým priebehom. Ako vrodené chyby, tak aj psychické poruchy sa dedia zo staršej generácie na mladšiu. Dedí sa aj farba pleti, očí a mnohé ďalšie znaky, typické pre každého jednotlivca.

Pokračovať v čítaní

Srdcovo cievne ochorenia

srdcovo cievne ochorenia

Kardiovaskulárne ochorenia sú choroby srdca a ciev. Srdce má viacero dôležitých funkcií ako je rozvádzanie krvi po ľudskom tele, dodávanie tkanivám kyslík a živiny, a odstraňovanie odpadových látok.

Srdce

Srdce je dutý svalový orgán, ktorý svojou činnosťou zabezpečuje pľúcny a telový krvný obeh. Medzi choroby spôsobené aterosklerotickými degeneratívnymi zmenami patrí periférne artériové ochorenie dolných končatín, cievna mozgová príhoda a ischemická choroba srdca. Rozlišujeme ovplyvniteľné a neovplyvniteľné rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení. Jedným z neovplyvniteľných rizikových faktorov je vek človeka. Ovplyvniteľnými rizikovými faktormi sú fajčenie cigariet, cukrovka a psychosociálne faktory.

Choroby srdca

Ateroskleróza je ochorenie periférneho obehového systému, spôsobuje upchávanie ciev nánosmi tukových látok. Infarkt myokardu, ochorenie koronárnych artérií, je následkom prerušenia prívodu krvi. Dôsledkom akútneho infarktu (nekrózy) myokardu je náhla srdcová smrť, zapríčinená arytmiou. Príznakom nekrózy je silná palivá alebo tlaková bolesť za hrudnou kosťou. Žilová trombóza alebo flebotrombóza je vytvorenie trombusu (krvnej zrazeniny) vnútri žily. Medzi príznaky hlbokej žilovej trombózy patrí tlaková bolesť na vnútornej strane chodidla, bolesti v lýtku, cítiac pri ohnutí chodidla, rastúci edém (opuch).

Krvnú zrazeninu je možné chirurgicky odstrániť, pomocou cievnej protézy. Prevenciou je dostatočný pravidelný pohyb či primerané dávkovanie potravy. Medzi najhoršie srdcovo-cievne ochorenia patrí aj mozgová mŕtvica, ktorá je typická hlavne pre staršie ročníky. Príčinou cievnej mozgovej príhody (CMP) je nedostatočne okysličený mozog, zablokovaná mozgová tepna. Mozgová mŕtvica a infarkt sú celosvetovo najčastejšie príčiny smrti. Jedným z hlavným rizikových faktorov, ktoré vieme ovplyvniť je fajčenie. Srdcovo-cievne ochorenia sú celosvetovo najčastejšou príčinou smrti. Dôležité je dodržiavať zdravú životosprávu a vyhýbať sa fajčeniu a nadmernej obezite. Pri akejkoľvek komplikácií je podstatné, sa poradiť s odborným lekárom.

Pokračovať v čítaní

Racionálny smer zdravej výživy

racionalny smer zdravej vyzivy

Väčšina si pod spojením zdravá strava, výživa predstaví množstvo proteínov, sacharidov a minimum tuku či sladidiel. Zabúdaná vláknina je spojená s ovocím a zeleninou. Aký je vlastne racionálny smer zdravej výživy?

Bielkoviny

Výživný pokrm by mal obsahovať 30 percent bielkovín a 55 percent sacharidov. Musíte obmedziť prísun tuku, maximálne 15 percent. Zásadným zdrojom bielkovín je rybia obživa, vlastne tuniak, losos či pstruh. Odporúčaná dávka proteínov záleží od jednotlivca.

Vláknina

Medzi potraviny s kvalitným obsahom sacharidov patrí najmä ovocie a zelenina. Ovocie obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály. Vláknina znižuje riziko vysokého krvného tlaku a cukrovky.

Vitamíny

Vitamíny zabezpečujú hojenie rán a regenerácií pokožky. Existuje 13 základných typov vitamínov. Vitamín A je nevyhnutný pre rast kostí a tvorbu zubov. Podporuje správnu funkciu očnej sietnice. Mrkva a vaječný žĺtok zabezpečujú vitamín retinol. Vitamín D plní dôležitú funkciu pri ukladaní vápnika alebo fosforu v kostiach, ktorý môžeme získať zo slnečných lúčov. Rastlinné tuky obsahujú vitamínu E. Fylochinón či vitamín K sa nachádza v brokolici, petržlene alebo v špenáte. Vitamíny A, D, E, K sú rozpustné iba v tuku. Vitamíne B a C sa rozpúšťajú vo vode. Nedostatok kyseliny ascorbovej spôsobuje zhoršené hojenie rán. Dôležité pri správnej výžive je dodržiavať pravidelné stravovanie, päťkrát denne.

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina sú neodmysliteľnou súčasťou zdravého jedálnička. Výživné kokteily a nápoje pomáhajú správnemu fungovaniu organizmu. Napríklad mliečne kokteily nie sú finančne náročné na výrobu. Stačí jeden kus banánu, 400 ml mlieka, jedna kávová lyžička kakaového prášku a zdravý jednoduchý, finančne nenáročný kokteil si môžete vychutnať. Mliečne kokteily sú motivujúcim smerom zdravej výživy najmä pre najmenších. Myslite na svoje zdravie a stravujte sa podľa normy zdravej výživy. Najhlavnejšie je sa poradiť s odborným výživovým poradcom, vlastne dietológom v krajnom prípade obvodným lekárom. Životospráva ovplyvní aj vašu najbližšiu budúcnosť.

Pokračovať v čítaní

Canisterapia

canisterapia

Najvernejší priateľ človeka a pomôcka v psychoterapeutickej liečbe. Čo je vlastne canisterapia? Animoterapia zo slova animo v preklade duša je liečenie pomocou terapeutických zvierat.

Terapia prostredníctvom psa

Jeden zo spôsobov animoterapie predstavuje práve canisterapia. Náplňou ktorej je fyzická a psychická, hlavne sociálna pohoda klienta. Terapia prebieha prostredníctvom psa. Umožňuje bezproblémovú integráciu do spoločnosti a zlepšuje psychické, sociálne vnímanie okolia a vzbudzuje pocit bezpečia, odbúrava stres, a zvyšuje sebavedomie. Pri canisterapii sa môžu používať rôzne polohovacie pomôcky. Počas polohovania sa u pacienta uvoľňuje mimika, zvyšuje citlivosť a prehlbuje očný kontakt. S canisterapiou sa stretávame v domove sociálnych služieb a využíva sa u ľudí všetkých vekových kategórií. Priamo alebo nepriamo sa canisterapii zúčastňuje canisterapeutický tím a interdisciplinárny tím odborníkov, klient a zariadenie, dobrovoľník a rodina, chovateľ, zverolekár a canisterapeutické združenie.

Živelná a riadená canisterapia

Canisterapiu delíme na živelnú a riadenú, prípadne verný priateľ v domácnosti alebo spoločník v terapii. Živelná canisterapia pomáha najmä problémovým deťom, ktoré trpiacia hyperaktivitou. Pomáha aj osamelým a starým na srdce chorým ľuďom. Riadená canisterapia pomáha zase pacientom s detskou mozgovou obrnou, autistom a mentálne postihnutým ľuďom.

Canisterapia a pes

Každý terapeutický pes musí vedieť plniť základné povely. Vlastnosti spoločníka sú trpezlivosť a ovládateľnosť. Pri canisterapii je dôležitý charakter nie plemeno psa. Správna výchova tvorí základ terapeutického psa. Pes sa v prvom rade nesmie báť kontaktu s ľuďmi. Klient a pacient, ale ani terapeutický pes nesmú byť nútení vzájomného kontaktu. Canisterapia sa využívala už v dávnych civilizáciách. Prvé zmienky o canisterapii pochádzajú z 9. storočia, odvtedy vznikli viacero centier, zaoberajúce sa animoterapiou. Využíva sa vo fyzioterapii, socioterapii, psychoterapii a v špeciálnej pedagogike. Cvičenie má viacero využití a je nesmierne dôležitá pre samotnú sebarealizáciu pacienta.

Pokračovať v čítaní