Cukrovka, pod latinským menom známa aj ako diabetes mellitus, je chronické ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí po celom svete. Pre toto ochorenie je typická vysoká hladina glukózy v krvi, ktorá vedie k mnohým zdravotným komplikáciám, ako je poškodenie srdca, obličiek, ciev alebo nervov. Viete ako cukrovka, jedna z najrozšírenejších civilizačných chorôb, vzniká, aké sú jej príznaky a ako sa lieči?
Ako zistiť cukrovku?
Ak sa v krvi vyskytuje dlhodobo zvýšená hladina cukru, tak ide o jasný symptóm cukrovky. Nastáva to v prípade, ak si telo nedokáže vyprodukovať dostatok inzulínu alebo ak sú bunky necitlivé na jeho účinky. Úlohou inzulínu je dopraviť cukor, ktorý je prítomný v krvnom obehu, do buniek, aby bol využitý ako zdroj energie. Jeho nedostatok tak vyúsťuje do zvýšenej hladiny cukru, ktoré telo nedokáže spracovať. Medzi bežné príznaky cukrovky patria časté močenie, nadmerný smäd, únava alebo pomalé hojenie rán. Pokiaľ sa včas nepodstúpi liečba, choroba vedie k závažnejším zdravotným problémom, ako je poškodenie nervov, obličiek, očí alebo zvýšené riziko infekcií.
Ako cukrovka vzniká
Aby sme pochopili ako vzniká cukrovka, potrebujeme si vymenovať jej základné typy. Poznáme nasledujúce druhy: gestačný diabetes, známy ako tehotenská cukrovka, a cukrovka 1. a 2. typu. Poďme sa pozrieť na jednotlivé typy osobitne, keďže príčiny ich vzniku sa líšia.
Gestačný diabetes je porucha metabolizmu glukózy, ktorá sa vyskytuje u žien počas tehotenstva. Väčšinou ho chápeme ako formu cukrovky, ktorá postihuje ženy v 2. a 3. trimestri tehotenstva. Vzniká, keď placenta produkuje hormóny, ktoré priamo ovplyvňujú účinky inzulínu. Pôsobením týchto produkovaných hormónov dochádza k inzulínovej rezistencii a jej následkom je zvýšená hladina cukru v krvi. Pri správnej liečbe a pravidelných vyšetreniach prebieha tehotenstvo s gestačným diabetom podobne ako normálne tehotenstvo. Liečba a jej sledovanie sú nevyhnutné, keďže závažná gestačná cukrovka môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu.
Cukrovka 1. typu
Cukrovka 1. typu je ochorenie, pre ktoré je typické nedostatok beta buniek, zúčastňujúcich sa tvorby inzulínu v pankrease. Jedná sa o autoimunitné ochorenie. Znamená to, že samotný imunitný systém je spúšťačom cukrovky. Napáda beta bunky, ktoré vznikajú v podžalúdkovej žľaze a sú dôležité pre inzulín, a tým sa v krvi dvíha hladina glukózy. Cukrovkou 1. typu trpia najmä deti a prejavuje sa náhle. Ochorenie ostáva prítomné do konca života a je ho nutné potlačovať pravidelnými dávkami inzulínu. Príčiny jej vzniku sú genetické predispozície a infekcie v detskom veku, ktoré mohli mať za následok zmeny v imunitnom systéme.
Cukrovka 2. typu
Cukrovka 2. typu je najbežnejším typom cukrovky, ktorá postihuje predovšetkým seniorov. Vzniká, keď sa v tele vyvinie silná inzulínová rezistencia, ktorá potlačuje účinky inzulínu. Tkanivá tak nedostatočne reagujú na jeho účinky a napokon to vedie k rovnakému príznaku ako pri ostatných cukrovkách – k zvýšenej hladiny cukru. Medzi dôvody jej vzniku patrí nedostatok fyzickej aktivity a nesprávne stravovacie návyky, no úlohu zohrávajú aj genetické faktory. Jej liečba pozostáva v zmene životosprávy a pravidelného podávania antidiabetík.
Cukrovka je chronické civilizačné ochorenie, ktoré si vyžaduje dôkladné vyšetrenia a intenzívnu liečbu. Zdravý životný štýl a pravidelné lekárske kontroly môžu pomôcť, aby sa predišlo vzniku cukrovky alebo jej zhoršeniu. Vzhľadom na rastúci počet prípadov, najmä kvôli obezite, je kľúčové zvyšovať povedomie o tejto chorobe, jej typických príznakoch a rizikových faktorov.