racionálny smer zdravej výživy b

Racionálny smer zdravej výživy

Zdravá výživa

Väčšina si pod spojením zdravá strava, výživa predstaví množstvo proteínov, sacharidov a minimum tuku či sladidiel. Zabúdaná vláknina je spojená s ovocím a zeleninou. Aký je vlastne racionálny smer zdravej výživy?

Bielkoviny

Výživný pokrm by mal obsahovať 30 percent bielkovín a 55 percent sacharidov. Musíte obmedziť prísun tuku, maximálne 15 percent. Zásadným zdrojom bielkovín je rybia obživa, vlastne tuniak, losos či pstruh. Odporúčaná dávka proteínov záleží od jednotlivca.

Vláknina

Medzi potraviny s kvalitným obsahom sacharidov patrí najmä ovocie a zelenina. Ovocie obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály. Vláknina znižuje riziko vysokého krvného tlaku a cukrovky.

Vitamíny

Vitamíny zabezpečujú hojenie rán a regenerácií pokožky. Existuje 13 základných typov vitamínov. Vitamín A je nevyhnutný pre rast kostí a tvorbu zubov. Podporuje správnu funkciu očnej sietnice. Mrkva a vaječný žĺtok zabezpečujú vitamín retinol. Vitamín D plní dôležitú funkciu pri ukladaní vápnika alebo fosforu v kostiach, ktorý môžeme získať zo slnečných lúčov. Rastlinné tuky obsahujú vitamínu E. Fylochinón či vitamín K sa nachádza v brokolici, petržlene alebo v špenáte. Vitamíny A, D, E, K sú rozpustné iba v tuku. Vitamíne B a C sa rozpúšťajú vo vode. Nedostatok kyseliny ascorbovej spôsobuje zhoršené hojenie rán. Dôležité pri správnej výžive je dodržiavať pravidelné stravovanie, päťkrát denne.

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina sú neodmysliteľnou súčasťou zdravého jedálnička. Výživné kokteily a nápoje pomáhajú správnemu fungovaniu organizmu. Napríklad mliečne kokteily nie sú finančne náročné na výrobu. Stačí jeden kus banánu, 400 ml mlieka, jedna kávová lyžička kakaového prášku a zdravý jednoduchý, finančne nenáročný kokteil si môžete vychutnať. Mliečne kokteily sú motivujúcim smerom zdravej výživy najmä pre najmenších. Myslite na svoje zdravie a stravujte sa podľa normy zdravej výživy. Najhlavnejšie je sa poradiť s odborným výživovým poradcom, vlastne dietológom v krajnom prípade obvodným lekárom. Životospráva ovplyvní aj vašu najbližšiu budúcnosť.