antioxidanty

Antioxidanty

Prevencia

Čo sú vlastne antioxidanty? Antioxidanty sú látky, ktoré chránia bunky v ľudskom tele pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré majú nedostatok elektrónov a sú schopné spôsobovať poškodenie bunkových stien, ako sú DNA, tuky a proteíny.  Proces nazvaný ako oxidačný stres má zlé účinky na zdravie, hlavne sa spája so zvýšením rizikom vzniku ochorení, ako sú zrýchlené starnutie, srdcové choroby a rakovina. Antioxidanty hlavne zabezpečujú neutralizáciu voľných radikálov, čím im pomáhajú stabilizovať sa a minimalizovať ich škodlivé účinky. Patria sem určite rôzne látky, ako sú vitamíny C a E, minerály napríklad selén a zinok, flavonoidy, polyfenoly a ďalšie zlúčeniny nachádzajúce sa v zdravých potravinách ako zelenina, ovocie, bylinky a veľa ďalších. Konzumácia zdravých potravín bohatých na antioxidanty je dôležitá pre udržanie ochrany a zdravia pred poškodením.

Druhy antioxidantov

Poznáme veľa druhov antioxidantov, ktoré sa nachádzajú v rôznych prírodných doplnkoch a potravinách. Niektoré z najznámejších druhov antioxidantov zahŕňajú:

Vitamín C – kyselina askorbová sa nachádza v citrusových plodoch, červenej paprike, kivi, brokolici a ďalšej zelenine a ovocí.

Vitamín E – nachádza sa v semenách, orechoch, avokáde, slnečnicovom oleji a ďalších potravinách. 

Betakarotén – predchodca vitamínu A, vieme o výskyte v mrkve, špenáte, sladkých zemiakoch a zdravých potravinách s tmavozelenou farbou.

Selén – minerál, ktorý pôsobí v orechoch, semenách a hlavne v morských plodoch.

Polyfenoly – zabezpečujú širokú škálu zlúčenín, ako sú flavonoidy a fenolové kyseliny. Nachádzajú sa v čajoch, červenom víne, hrozienkach, bobuľových plodov, kakaa a ďalších potravinách.

Luteín a zaexantín – sú najmä v listovej zelenine, ako je špenát a šalát, ktoré prispievajú k ochrane  očí.

Koenzým Q10 – je v mäse, rybách a celozrnných výrobkoch.

Glutatión – dôležitý antioxidant syntetizovaný v tele, ale nachádza sa aj vo veľa potravinách, ako cesnak, špenát a brokolica.  Všetky menované antioxidanty môžu napomôcť chrániť naše bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a prispievať k celkovému zdraviu a wellness.  Musíme myslieť na vyváženú stravu, ktorá obsahuje veľa druhov antioxidantov, aby sme maximalizovali ich dôležité a prospešné účinky.