Slúžia na veľa účelov v alternatívnej a tradičnej medicíne. Majú vysoký potenciál pri zmierňovaní a liečení rôznych zdravotných problémov a symptómov. Poznáme veľa spôsobov, kedy nám bylinky pomáhajú:
Prevencia – niektoré druhy byliniek sa používajú na udržanie celkového zdravia a prevenciu určitých ochorení. Napríklad čaj z harmančeka, ktorý zlepšuje spánok a považuje sa za upokojujúci pre ľudský organizmus.
Liečba ochorení – bylinky majú liečivé vlastnosti a pomáhajú pri liečbe konkrétnych druhov ochorení. Napríklad bylinky echinacea je na posilnenie imunitného systému, aloe vera pomáha pri liečbe rán a popálenín, slnečnica bojuje proti zápalom.
Zlepšenie pokožky – rôzne bylinky sa používajú v kozmetike a zabezpečujú zlepšenie vzhľadu a zdravie pokožky. Ďalej môžu mať hydratačné, upokojujúce alebo antibakteriálne účinky na pokožku.
Zmiernenie bolesti – často používame niektoré bylinky na zmiernenie symptómov, ako bolesti brucha a hlavy, alergie, nevoľnosť a mnoho ďalších. Taká mäta pieporná sa pridáva na zmiernenie tráviacich problémov a citrónová tráva na zmierenie stresu a úzkosti.
Relaxácia ľudského tela – zabezpečujú podporu relaxácie a celkový wellness. Čajové zmesi s levanduľou pomáhajú pri zmiernení stresu a relaxácií. Nesmieme zabúdať, že liečba bylinkami sa musí vykonávať s opatrnosťou a vo veľa prípadoch so spoluprácou s lekárom. Niektoré bylinky s kombináciou silných liekov môžu mať vo výnimočných prípadoch aj nežiadúce účinky. Vždy je dôležitá konzultácia so zdravotným odborníkom.
Bylinky na močové cesty
Veľa byliniek sa tradične používa na podporu zdravia močových ciest alebo pomôcť pri liečbe a prevencií močových infekcií. Patria sem hlavne bylinky na močové cesty ako:
Uva ursi – medvedica lekárka je bylina, ktorá obsahuje zlúčeninu arbutín. Zlúčenina má antimikrobiálne účinky a napomáha pri liečení močových infekcií.
Brusnica – obsahuje látky nazývané proantokyánidiny, ktoré zabraňujú prichyteniu baktérií na steny močového mechúra a močových ciest. Preto sú brusnice používane ako prevencia močových infekcií.
Ďalšie bylinky, ktoré majú protizápalové účinky na močové infekcie sú zlatobyľ, pažítka a šťaveľ kyslý. Dôležité je napísať, že bylinky sú užitočné pri podpore zdravia močových ciest, ale nemali by nahrádzať lekárske ošetrenie v prípade vážnych infekcií alebo problémov s močovými cestami.
Bylinky na čistenie krvi a ciev
Čistenie krvi sa spája s odstraňovaním toxínov a zlepšovanie celkového zdravia. Organizmus človeka má vlastné mechanizmy na detoxikáciu a čistenie krvi, preto bylinky na čistenie ciev a krvi len napomôžu mechanizmu ľudského tela. Čistenie krvi sa často vyskytuje v alternatívnej a tradičnej medicíne. Popíšeme si niekoľko prípadov bylín, ktoré sa niekedy používajú na prevenciu čistenia krvi:
Šalvia – obsahuje protizápalové a antibakteriálne zložky, ktoré sa používajú na podporu zdravia ústnej dutiny, čo má potom celkový vplyv na zdravie krvi.
Červená repa – má antioxidanty, ktoré podporujú čistenie pečene a majú aj vplyv na zlepšovanie zdravej krvi.
Medzi ďalšie bylinky, ktoré zabezpečujú a pomáhajú procesu čistenia krvi sú červená ďatelina, škorica a kuriatko hrabavé. Všetky bylinky musíte používať s opatrným dávkovaním podľa overeného výrobcu alebo zdravotníckeho odborníka. Musíte mať na pamäti, že zdravá strava a životný štýl majú kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravej krvi.