hovädzie mäso

Živočíšna strava

Zdravá výživa

Ponúka potravín pochádzajúcich zo živočíchov ako mäso domácich zvierat, ryby, mliečne výrobky, vajcia a ďalšie produkty živočíšneho pôvodu. Potraviny sú zdrojom bielkovín, vitamínov skupiny B, minerálov, ktoré sú dôležité pre ľudské telo. Veľa ľudí sa rozhoduje obmedziť alebo úplne vylúčiť živočíšne produkty zo svojej stravy z dôvodu etiky, zdravia alebo životného prostredia. Živočíšna strava zabezpečuje veľa dôležitých živín, ktoré sú nevyhnutné pre ľudské telo:

Bielkoviny – mäso napríklad hovädzie, mliečne výrobky a vajcia sú výborným zdrojom bielkovín.  Sú stavebnými jednotkami buniek a tkanív v ľudskom tele.

Minerály a vitamíny – obsahujú dôležité živiny ako železo, vitamín B12, zinok a veľa minerálov, ktoré sú dôležité pre fungovanie organizmu.

Tuky a esenciálne mastné kyseliny – morské plody a ryby sú bohatým zdrojom zdravých tukov, hlavne omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre mozog a srdce.

Energia a kalórie – poskytujú energiu v kalóriách potrebných pre fungovanie tela a každodenné aktivity. Nadmerná konzumácia živočíšnych produktov môže byť spojená s niektorými zdravotnými problémami. Napríklad zvýšeným rizikom srdcových ochorení alebo vysokým obsahom nasýtených tukov.  Poznáme veľa diskusií, či je zdravšia vyvážená živočíšna strava alebo vegetariánska strava.

Hovädzie mäso

Asi najkvalitnejšie hovädzie mäso získané z dobytka je bohatým zdrojom živín:

Bielkoviny –  hovädzie mäso je bohatým zdrojom bielkovín.  Dôležité pre stavbu a opravu tkanív v ľudskom tele. 

Zinok – bohaté na zinok, minerál podporujúci imunitný systém a zdravie pokožky.

Železo – obsahuje dôležitý minerál, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a prenášanie kyslíka po tele.

Vitamíny skupiny B a selén – obsahuje vitamíny skupiny B ako napríklad B12, ktorý je nevyhnutný pre správnu tvorbu krviniek a funkciu nervového systému. Hovädzie mäso má selén, ktorý obsahuje antioxidanty a chráni bunky pred poškodením. Hovädzie mäso je súčasťou vyváženej stravy a poskytuje dôležité živiny.

Slepačie vajcia

Bohatým zdrojom živín sú aj slepačie vajcia, ktoré obsahujú:

Bielkoviny – vajce je významným zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležité pre stavbu tkanív v tele.

Vitamíny – ponúka rôzne vitamíny, ako vitamíny skupiny B2 a B12, ktoré sú dôležité pre energetický metabolizmus a zdravý nervový systém. Vajcia obsahujú aj vitamín D, ktorý podporuje imunitný systém a zdravie kostí, vitamín A dôležitý pre zdravie pokožky a zrak.

Minerály – obsahuje selén, zinok a železo. Zinok podporuje imunitný systém, selén má antioxidačné vlastnosti a železo potrebujeme na tvorbu červených krviniek.

Zeaxantín a luteín – zlúčeniny pomáhajú zraku a chránia oči. Cholín je vitamín, ktorý zodpovedá za zdravie mozgu. Ľudia s vysokým cholesterolom si musia kontrolovať príjem vajec v strave.

Mäso z rýb

Bohatým zdrojom rôznych živín je mäso z rýb, ktoré sú blahodarne pre zdravie:

Omega – 3 mastné kyseliny – kyselina alfa-linolénová, kyselina eikozapentaénová a kyselina dokozahexaénová sú prospešné pre mozog, srdce a zdravie očí.

Bielkoviny a tuky – rybie mäso je vynikajúci zdroj bielkovín. Nižší obsah nenasýtených tukov je považovaný za zdravšiu voľbu stravy.

Vitamíny a minerály – vitamíny obsahujú vitamín D, B12 a vitamín A. Ponuka minerály ako vápnik, železo, zinok a selén. Rybie mäso svojimi výživovými vlastnosťami je veľmi vyhľadávané, najmä vďaka vysokému obsahu omega – 3 mastných kyselín.